Co je BARF?

BARF je tedy zkratka, která se dá vyložit několika způsoby :

Bones and Raw Food (kosti a syrová strava), 

Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově),

Biologically Appropriate Raw Foods (biologicky vhodná syrová strava).

Ve všech uvedených výkladech se jedná o návrat k přirozené stravě psa, koček a dalších masožravých domácích zvířat, tedy krmení syrovým masem, kostmi, ovocem a zeleninou.

Pes domácí je poddruh vlka obecného se kterým mají stejnou potřebu výživy. Vlk obecný žijící divoce v přírodě se živí převážně drobnými hlodavci, zajíci a vysokou zvěří, jídelníček si také obohacuje o ovoce, bylinky, trávy, kořínky a hmyz. Díky tomu dostává všechny potřebné látky, tedy bílkoviny, tuky, sacharidy, minerální látky, vitamíny a vlákninu.

Jakýkoliv organismus potřebuje stovky, spíše tisíce let aby se přeorientoval na totální změnu stravy, nemusíte se tedy obávat že by tato strava byla právě pro Vašeho miláčka nevhodná, naopak nemůžeme považovat granulované krmivo za tu správnou a přirozenou stravu. Granulovaná krmiva jsou uměle vytvořená. Tato potrava není dokonale využita, vzniká velký odpad a jelikož zůstává dlouho v trávicím traktu, může dojít k množení bakterií a parazitů a s tím související nadýmání a další zažívací problémy.

Maso a kosti stráví pes díky správné hodnotě pH  bez problémů a výborně likviduje případné parazity a bakterie. Tyto trávicí enzymy získává pes právě z čerstvé stravy, tedy masa. Maso a kosti pes tráví max 24 hod, u granulovaného krmiva to mohou být až 3 dny.

Dle moderních výzkumů a statistik s průmyslově vyráběnou výživou narůstá počet zdravotních potíží u psů, nejčastěji se jedná o kožní potíže, alergie, nemoc slinivky, jater a dokonce rakovina. Metodu krmení BARF bohužel také často nedoporučují někteří veterinární lékaři. Dokud však budou i nadále distributory různých komerčních značek granulí, tak tomu asi ani jinak nebude.

Proč krmit právě metodou BARF?

 1. Vždy víte co svému miláčkovi dáváte do misky

 2. Omezení tvorby zubního kamene okusováním kostí a také krmením větších kusů masa

 3. Správně fungující zažívání

 4. Čerstvá strava

 5. Přizpůsobení krmné dávky dle momentálních potřeb Vašeho miláčka – aktivní trénink, odpočinek v době nemoci, senior, fena v březí a kojící fena, štěně v růstu, ledvinová dieta.

Díky krmení čerstvou stravou můžeme pozorovat toto zlepšení:

 1. Menší riziko torze žaludku

 2. Menší objem exkrementů

 3. Posílený imunitní systém

 4. Nárůst svalů a jejich pevnost

 5. Omezení tvorby zubního kamene

 6. Zdravá a krásná srst

 7. Správný růst bez anomálií díky absenci růstových hormonů

Vše co patří do jídelníčku Vašeho miláčka?

Maso a vnitřnosti :

v krmné dávce tvoří maso zhruba 60 – 70%, kdy je maso hlavním zdrojem bílkovin. Vhodné jsou prakticky všechny masa – králičí, kuřecí, kachní, krůtí hovězí, telecí, jehněčí, vepřové, zvěřina a ryby. Kuřecí, krůtí, králičí, jehněčí, zvěřina a ryby patří mezi méně tučná či skoro netučná masa. Kachní, telecí, hovězí a vepřové patří spíše mezi energeticky vydatnější masa. Vnitřnosti jsou velmi důležité pro vysoký obsah minerálů, objem by však neměl být vyšší než 1/3, tedy 70% masa a 30% vnitřností jelikož vyšší množství by mohlo působit projímavě. vnitřnosti podáváme 1x až 2x do týdne.

Kosti :

v krmné dávce mají zastoupení zhruba 10 – 30%. Jsou výborným zdrojem vápníku, který je v této podobě výborně vstřebatelný. Kosti by se měly zkrmovat masité nebo v kombinaci s dostatečným množstvím svaloviny aby došlo k aktivaci trávicích enzymů a byly dobře stráveny. Kosti dáváme vždy syrové, nikdy nevaříme!!! Vařené kosti jsou nebezpečné, lámají se a štěpí na malé kousky které mohou psa poranit. Skvělá varianta ve výběru masitých kostí jsou : křídla, krky, kostry, kuřecí stehna. Vhodné jsou i větší kosti, například hovězí.

Přílohy :

v krmné dávce tvoří zhruba 15 – 30%. Přílohou je myšlena zelenina, ovoce. Můžeme také přidat obiloviny. Složení přílohy je tedy v poměru – 10% obilovin, 30% ovoce a 60% zeleniny. Syrová zelenina je pro psy těžce stravitelná. Nejlepším způsobem jak ji podávat je když ji nastrouháme, přemrazíme či spaříme. V tomto stavu se tak podobá zelenině natrávené, která je velmi dobře stravitelná. Skvělou náhražkou kterou psi milují jsou neprané dršťky, také nazývané jako zelené nebo žaludky drůbeží s natrávenou potravou.

Mléčné výrobky :

jsou spíše doplněním jídelníčku, v krmné dávce se počítají jako maso, nikoliv kosti. Mléčný výrobek můžeme podávat 1x týdně pro zpestření stravy. Mezi vhodné mléčné výrobky počítáme neupravené kravské, kozí nebo ovčí mléko, acidofilní a kefírové mléko, tvaroh a bílý jogurt s živou kulturou, zakysanou smetanu. Podáváme pouze tučné nebo alespoň polotučné výrobky.

Vejce :

obsahují velké množství bílkovin, vitamínů a minerálů. Obsahují také cholesterol proto je nepodáváme příliš často. Vejce využijeme celé, bílek vařený, žloutek syrový a skořápky nejlépe zakápnuté šťávou z citronu pro uvolnění vápníku.

Semínka a oříšky :

do jídelníčku zařazujeme také semínka a oříšky které ovlivňují kvalitu srsti, drápků a mohou také příznivě ovlivňovat trávení. Často používaná jsou lněná, sezamová a dýňová semínka, která obsahují bohaté množství minerálů a vitamínů. Nejčastěji je používané lněné semínko, které je zdrojem nenasycených mastných kyselin – omega 3, 6, 9. V syrové formě je výborným zdrojem vlákniny, vařené na trávení. Semínka i oříšky podáváme vždy namleté a zamíchané do masa z důvodu lepší stravitelnosti a abychom zabránily vdechnutí.

Minerální doplňky :

minerální doplňky zastupují řasy – kelpa, chlorela, spirulina a zvápenatělé mořské korály, které disponují velkým množstvím minerálů, vitamínů B a C a esenciálních aminokyselin podporující imunitní systém. Zdroj vitamínu B jsou pivovarské kvasnice, pangamin které mají výborný vliv na kvalitu srsti a podporuje chuť k jídlu. Jako kloubní výživa se doporučuje hydrolyzovaný kolagen ve formě prášku.

Oleje :

oleje jsou důležité pro obsah esenciálních mastných kyselin, které si organismus neumí vyrobit sám. Nejvíce známý a používaný je lososový olej který je bohatý na nenasycené mastné kyseliny omega 3 a 6. Má velmi příznivý vliv na srst, pomáhá při potížích s kožními ekzémy, záněty, posiluje srdce, také cévy a celkově působí pozitivně na imunitní systém. Vhodný je i olej olivový, lněný, ostropestřcový, z tresčích jater, pupalkový a slunečnicový. Vysokou kvalitu mají oleje za studena lysované.

Krmná dávka :

u dospělého jedince činí zhruba 2 – 3% z ideální hmotnosti psa a je vhodné krmit alespoň 2x denně jelikož syrovou potravu tráví rychleji než granule. Důležité je zohlednit celkovou fyzickou zátěž a kondici psa aby nedocházelo k hubnutí nebo naopak přílišnému nabírání na váze. Existují také tabulky pro výpočet krmné dávky pro štěňata a další. Podávaná potrava by neměla být příliš studená, ideální je pokojová teplota. Velmi studená potrava může vyvolat zažívací potíže a průjem.